Wasze publikacje

Publikowanie tekstów stało się łatwe

Wpływ Smartfonów na nasze życie

Nie tak dawno, Internet był tylko stacjonarny. Najczęściej przeglądaliśmy sieć z komputera stacjonarnego w naszym salonie lub biurze. Gdy czuliśmy, że chcemy przeżyć przygodę, zabieraliśmy nasz laptop do kawiarni. Wraz z Internetem mobilnym oraz rozwojem smartfonów, te dni odeszły do przeszłości.

Tekst powstał w konsultacji z Panem Krzysztofem Gołębiewskim – ekspertem z hurtowni telefonów i części zamiennych http://hurtownia.kg-gsm.pl.

Dzisiaj Internet porusza się razem z nami. Dzieci polują na Pokemony, młodzież ogląda filmiki na Youtube, a dorośli czytają internetowe wiadomości, a to wszystko odbywa się na naszych smartfonach, w dowolnym czasie i miejscu.

Smartfony stały się niemal członkami naszych rodzin. Jak mówi Pan Krzysztof, do jego hurtowni coraz częściej zgłaszają się wręcz zrozpaczone osoby, którym popsuł się telefon i pilnie potrzebują do niego jakiejś części, która go naprawi.

Nasze iPhone, Androidy i inne smartfony sprawiły, że dostosowujemy do nich nasze zachowanie, a nawet całe swoje życie. Przenośna technologia zrewidowała nasze nawyki jazdy (sam bez GPS-a w moim smartfonie, mam problem by odnaleźć się poza swoim miastem), nasze style randkowe (kto w latach 90’ myślał o e-randkach?), oraz wszystkie inne aspekty naszego życia.

Naukowcy podejrzewają, że te bliskie interakcje z technologią cyfrową wpływają na nasze mózgi. Wpływają negatywnie, o czym wielu ludzi wyraża się bardzo głośno (np. postując o tym na facebooku, poprzez smartfona), ale także pozytywnie, o czym dość rzadko się mówi. Badania wskazują, że nasze urządzenia mogą zmieniać nasze procesy pamięciowe, sposoby poruszania się jak i nawet sposoby na tworzenie szczęścia. Większość badań sugeruje jednak, że umiarkowane wykorzystanie technologii cyfrowych nie wpływa w żaden sposób negatywnie na samopoczucie psychiczne.

Pamiętać trzeba także, o dwóch rzeczach. Od technologii, nie uciekniemy, będzie jej co raz więcej w naszym życiu, zarówno prywatnym jak i zawodowym. Po drugie, stwierdzenie, że smartfon zmienia twój mózg brzmi groźnie, jednak na mózg wpływa także np. muzyka. Po prostu wszystkie bodźce, z jakimi mamy styczność wpływają na to kim jesteśmy. Każdy aspekt naszego środowiska może wpływać na mózg i zachowania. Technologia cyfrowa nie jest tutaj żadnym wyjątkiem.

Smartfony zaspakajają także, jedno z podstawowych pragnień ludzkich tj. poszukiwanie informacji. Ludzie są ewolucyjnie przystosowani do kolekcjonowania danych, a dzisiejsze cyfrowe narzędzia dają nam bezprecedensową ekspozycję na informacje, które wręcz same nas szukają.Zobacz także: wypożyczalnia samochodów z transferem do Pyrzowic steamsystem steamsystem